Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 09.03.2015 r. do 15.03.2015 r.

W dniach od 09.03.2015 r. do 15.03.2015 r. na terenie powiatu mińskiego miały miejsce 32 zdarzenia, w tym 21 pożarów, 8 miejscowych zagrożeń i 3 alarmy fałszywe.

 CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • W dniu 10 marca 2015 r. w okolicach miejscowości Długa Szlachecka (gm. Halinów) miał miejsce pożar traw i nieużytków rolnych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnych pożarem objęta była powierzchnia 3 ha. Ze względu na trudno dostępny teren oraz sprzyjające warunki atmosferyczne, pożar w dalszym ciągu się rozwijał. W związku z powyższym na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały kolejne zastępy straży pożarnych z terenu powiatu mińskiego oraz jednostki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z terenu m. st. Warszawy. Po dwóch godzinach od powstania pożaru 7 zastępom PSP i 9 zastępom OSP udało się ograniczyć rozprzestrzenianie pożaru i przystąpić do działań dogaszających. W wyniku pożaru spaleniu uległa powierzchnia ok. 18 ha. traw i nieużytków rolnych. Strażakom udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru na większą powierzchnię. W działaniach gaśniczych trwających ponad cztery godziny brało udział 7 pojazdów i 23 ratowników PSP oraz 12 pojazdów i 57 ratowników OSP. Akcją dowodził między innymi Naczelnik Wydziału Operacyjnego mł. bryg. Artur Zalewski oraz Komendanta Powiatowy PSP w Mińsku Mazowieckim st. bryg. Jarosław Ufnal.
  • W dniu 14.03.2015 r. w miejscowości Długa Kościelna (gm. Halinów) samochód osobowy marki Audi zjechał z jezdni na pobocze i uderzył w słup energetyczny. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące pojazdem. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, które opuściły pojazd o własnych siłach przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych i przekazaniu ich przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego. W działaniach ratowniczych trwających niepełna półtorej godziny brały udział 2 zastęp PSP i 1 zastęp OSP.

Ponadto w w/w okresie straże pożarne z terenu powiatu mińskiego 15 razy prowadziły działania związane z gaszeniem pożarów traw i nieużytków rolnych w wyniku których łącznie spłonęła powierzchnia 42,5 ha.

Od początku roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 199 zdarzeń, w tym:

  • 84 pożary;
  • 104 miejscowe zagrożenia (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 11 alarmów fałszywych.

kpt. Kamil Płochocki
oficer prasowy
Komendy Powiatowej PSP
w Mińsku Mazowieckim

Do pobrania:
Informacja tygodniowa 16.03.2015

Print Friendly, PDF & Email