Komenda Powiatowa

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

W czasie wakacji nad bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Mazowsza czuwać będzie m.in. , straż pożarna, policja, sanepid, nadzór budowlany i inspekcja transportu drogowego. Służby będą prowadzić działania w miejscu zamieszkania np. w ramach akcji „Lato w mieście”, ale też w miejscach wypoczynku oraz na drogach. Zaplanowano liczne spotkania o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym dla dzieci, kontrolowane będą również punkty sprzedaży alkoholu oraz dopalaczy.

Jednym z priorytetów służb będzie zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu obszarów wodnych, zwłaszcza w rejonie Wisły, która jest szczególnie groźna dla kąpiących się. Na Mazowszu w 2014 roku utopiło się łącznie 60 osób.

O czym należy pamiętać nad wodą?

Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.straz.pl/badz-bezpieczny/bezpieczny-wypoczynek-nad-woda

Print Friendly, PDF & Email