Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 07.12.2015 r. do 13.12.2015 r.

W dniach od 07.12.2015 r. do 13.12.2015 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 26 zdarzeń, w tym 10 pożarów, 15 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • W dniu 09.12.2015r. w miejscowości Cyganka gm. Dębe Wielkie miał miejsce pożar budynku gospodarczego, murowanego, pokrytego eternitem w którym prowadzona była stolarnia. Po przybyciu na miejsce strażaków pożar był już rozwinięty, działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, prowadzeniu działań gaśniczych, wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych w celu dotarcia do zarzewi ognia, ugaszeniu pożaru raz oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń. W wyniku zdarzenia częściowemu spaleniu uległ budynek w którym znajdowała się stolarnia. Strażakom udało się uratować drugi budynek gospodarczy przyległy bezpośrednio do pierwszego. W działaniach gaśniczych trwających trzy godziny brały udział: 3 pojazdy i 8 ratowników PSP oraz 6 pojazdów i 31 ratowników OSP.
  • W dniu 10.12.2015 w Mińsku Mazowieckim doszło do kolejnego już w tym roku pożaru lokalu mieszkalnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego, którego właścicielem jest PGK Mińsk Mazowieckim. Tym razem pożar miał miejsce na osiedlu przy ul. Warszawskiej. Po przybyciu na miejsce strażaków pożarem objęte było w całości wnętrze pokoju w jednym z lokali mieszkalnych. Wszyscy mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem ratowników. Nasze działania polegały odłączeniu energii elektrycznej od lokalu ugaszeniu pożaru, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń oraz zmonitorowaniu obiektu na obecność tlenku węgla. W działaniach gaśniczych trwających dwie godziny brały udział 2 pojazdy i 7 ratowników PSP oraz 2 pojazdy i 6 ratowników Wojskowej Straży Pożarnej. Lokal objęty pożarem ogrzewany był piecem wolno stojącym na paliwo stałe (potocznie zwanym Koza). Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy użytkowaniu w/w pieców.
  • W dniu 11.12.2015 na drodze wojewódzkiej nr 637 w okolicach miejscowości Pustelnik, doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych marki: Opel Corsa i Chrysler PT Cruiser. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały dwie osoby z czego jedna uwięziona jest w pojeździe marki Opel. Pierwszej pomocy osobom poszkodowanym udzielały Zespoły Ratownictwa medycznego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osoby poszkodowanej z pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych i przekazaniu jej pogotowiu. Po zaopatrzeniu medycznym osoba poszkodowana została przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do specjalistycznego szpitala w Warszawie. Dalsze działania straży ograniczyły się do kierowania ruchem drogowy i usunięciu z jedni skutków zdarzenia. W działaniach ratowniczych trwających ponad trzy godziny brał udział 1 pojazd i 4 ratowników PSP, 2 pojazdy i 10 ratowników OSP, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja. Podczas prowadzenia działań ruch na drodze wojewódzkiej 637 była wstrzymany.

Ponadto w dniu 13.12.2015 r., strażacy 8 prowadzili działania związane z usuwaniem ze szlaków komunikacyjnych powalonych przez silne wiatry drzew.

Od początku roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1557 zdarzeń, w tym:

  • 793 pożary;
  • 678 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 86 alarmów fałszywych.
Print Friendly, PDF & Email