Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 18.02.2019r. do 24.02.2019r.

W dniach od 18.02.2019 r. do 24.02.2019 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 34 zdarzeń, w tym 11 pożarów, 19 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Przed godz. 22.00, 18.02.2019 r. strażacy otrzymali zgłoszenie o prawdopodobnym podtruciu przez tlenkiem węgla mieszkańców budynku mieszkalnego w miejscowości Olesin. Po dojeździe na miejsce strażaków okazało się, że jeden z mieszkańców został ewakuowany, z budynku przez osoby postronne, i jest przytomny. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz przeszukania budynku pod kątem występowania w nim innych osób poszkodowanych z jednoczesnym monitorowaniem przy użyciu specjalistycznego sprzętu występowania szkodliwych gazów, w tym CO. Okazało się, że na poddaszu znajduje się dziecko w wieku 8 lat, które spało w łóżku. Przystąpiono do ewakuacji dziecka z budynku, udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazaniu obydwu osób poszkodowanych przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa medycznego. Po przewietrzeniu budynku i ponownym wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla zagrożenia nie stwierdzono. W działaniach ratowniczych trwających ponad półtorej godziny brał udział 1 zastęp i 6 ratowników PSP, 1 zastęp i 6 ratowników OSP, pogotowie ratunkowe i policja.
  • Po godz. 7.00, 22.02.2019 r. na 2 kilometrze drogi wojewódzkiej nr 802 przed Hutą Mińską doszło do zderzenie trzech pojazdów: 2 samochodów osobowych marki Toyota Yaris i  Volvo S40 oraz samochodu dostawczego Fiat Ducato. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały cztery osoby. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przystąpieniu do wykonania przy użyciu narzędzi hydraulicznych dostępu do trzech osób poszkodowanych uwięzionych w samochodzie marki Toyota w celu dzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano ich przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego. Ze względu na obrażenia jednej z osób na miejsce zadysponowano helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dla którego strażacy zabezpieczyli lądowisko na boisku sportowym w Hucie Mińskiej. Po przetransportowaniu osób poszkodowanych do szpitala, działania strażaków polegały na zabezpieczeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policje, a po ich zakończeniu na usunięciu z jezdni skutków zdarzenia. W działaniach ratowniczych trwających prawie dwie godziny brały udział 3 zastępy i 13 ratowników PSP, pogotowie ratunkowe, w tym LPR i policja.

Od początku 2019 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 181 zdarzeń, w tym:

  • 51 pożarów;
  • 108 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 22 alarmy fałszywe.
Print Friendly, PDF & Email