Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 06.05.2019 r. do 12.05.2019 r.

W dniach od 06.05.2019 r. do 12.05.2019 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 33 zdarzenia, w tym 18 pożarów i 14 miejscowych zagrożeń i  1 alarm fałszywy.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Przed godz. 11.00, 7 maja 2019 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym podłożeniu ładunku wybuchowego w Zespole Szkół w Siennicy w sali, w której odbywały się matury. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej potwierdzono zgłoszenie otrzymania wiadomości e-mail o fakcie podłożeniu ładunku wybuchowego. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przeprowadzeniu ewakuacji osób przebywających w szkole. Ewakuowano łącznie 163 osoby. Na miejsce przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim. Po zakończeniu akcji przez policję, która upewniła się, iż żadnej bomby w budynku szkoły nie ma zakończono działania. W działaniach ratowniczych trwających ponad godzinę brał udział  1 zastęp i 2 ratowników PSP, 1 zastęp i 4 ratowników OSP oraz policja.
  • Po godz. 10.00, 07.05.2019 r. na 501,5 kilometrze drogi krajowej nr 2 w miejscowości Stary Konik doszło do zderzenia sześciu pojazdów, czterech samochodów ciężarowych, busa marki Ford Transit oraz samochodu osobowego marki Opel Zafira. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu przy użyciu narzędzi hydraulicznych dostępu do osób uwięzionych w pojeździe, które następnie ewakuowano i przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który przetransportował poszkodowanych do szpitala. Dalsze działania straży polegały na zabezpieczeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję oraz po ich zakończeniu na usunięciu z jezdni skutków zdarzenia. Ruch podczas prowadzonych działań był wstrzymany. W działaniach ratowniczych trwających półtorej godziny brał udział 1 zastęp i 6 ratowników PSP, 2 zastępy i 9 ratowników OSP, pogotowie ratunkowe oraz policja.

  • Po godz. 06.00, 11.05.2019 r. na 4,6 kilometrze drogi wojewódzkiej nr 802 w miejscowości Mikanów doszło do wypadku samochodowego. Samochód osobowy marki Seat Altea uderzył w skarpę przydrożnego rowu, potem w drzewo, następnie „dachował”, i  przewrócił się na prawy bok. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, jedna z tych osób poniosła śmierć na miejscu. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu przy użyciu narzędzi hydraulicznych dostępu do osób uwięzionych w pojeździe, które następnie ewakuowano, udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej a następnie przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po udzieleniu pomocy medycznej przez Zespół Pogotowia Ratunkowego jedną z osób przetransportowano do szpitala. Dalsze działania straży polegały na zabezpieczeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję oraz po ich zakończeniu na usunięciu z jezdni skutków zdarzenia. Ruch podczas prowadzonych działań był wstrzymany w obu kierunkach. Po częściowym zakończeniu czynności policyjnych przywrócono ruch, wahadłowo do czasu całkowitego zakończenia działań. W działaniach ratowniczych trwających ponad cztery godziny brały udział 2 zastępy i 8 ratowników PSP, 1 zastęp i 6 ratowników OSP, pogotowie ratunkowe oraz policja.

Ponadto w okresie od 06.05.2019 r. – 12.05.2019 r. strażacy 15 razy prowadzili działania gaśnicze pożarów traw i nieużytków rolnych oraz poszycia leśnego.

Od początku 2019 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 797 zdarzeń, w tym:

  • 351 pożarów;
  • 389 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 57 alarmów fałszywych.
Print Friendly, PDF & Email