Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 25.11.2019 r. do 01.12.2019 r.

w dniach od 25.11.2019 r. do 01.12.2019 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 25 zdarzeń, w tym 7 pożarów, 16 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Ok. godz. 0:30 dnia 25.11.2019 r. na ul. Tadeusza Kościuszki w Latowiczu wybuchł pożar budynku produkcyjnego w zakładzie zajmującym się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Po przybycie na miejsce pierwszego zastępu straży pożar był już w pełni rozwinięty, a płomienie wychodziły na zewnątrz obiektu w związku z czym zadysponowano kolejne zastępy oraz grupę operacyjną Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim z komendantem powiatowym st. bryg. Pawłem Parobczakiem. Wszyscy pracownicy o puścili obiekt o własnych siłach przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych – brak poszkodowanych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej od budynku, prowadzeniu działań gaśniczych w natarciu na pożar oraz zorganizowaniu punktu czerpania wody na rzece Świder w Latowiczu. Po 1,5 godz. działań pożar udało się opanować i przystąpiono do jego dogaszania, rozbiórki elementów konstrukcyjnych obiekt i jego kontroli przy użyciu kamery termowizyjnej pod kątem lokalizacji miejsc zarzewi ognia. Tuż po godz. 6:00 pożar został ugaszony. W wyniku zdarzenia całkowitemu spaleniu uległ w/w obiekt wraz z wyposażeniem oraz dwa samochody osobowe marki polonez i ciągnik rolniczy. W działaniach gaśniczych trwających ponad 5,5 godz. brało udział 5 zastępów i 12 ratowników PSP, 17 zastępów i 87 ratowników OSP, pogotowie energetyczne i policja.
  • Ok. godz. 0:30 dnia 27.11.2019 r. na polu w miejscowości Swoboda, doszło do pożaru sterty słomy w której składowano ok 150 szt. bel. W  pobliżu pożaru znajdowały się 3 murowane budynki gospodarcze. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, prowadzeniu działań gaśniczych w obronie zagrożonych budynków oraz działań gaśniczych w natarciu na pożar. Po 2 godzinach walki z żywiołem udało się go opanować i przystąpiono do rozgarniania słomy, jej przelewania i dogaszania. W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległo 150 bel słomy. Strażakom udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na sąsiednie zabudowania. W działaniach gaśniczych trwających 3,5 godz. brały udział 2 zastępy i 6 ratowników PSP, 6 zastępów i 31 ratowników OSP oraz policja.
  • Po godz. 23:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie z monitoringu pożarowego, że pali się hala produkcyjna zakładu produkcyjnego Harper Hygienics na ul. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim. Po przybyciu na miejsce strażaków potwierdzono zgłoszenie i przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy 4 osobom poszkodowanym i przekazaniu ich przybyłemu na miejsce Zespołowi ratownictwa Medycznego, który po ich przebadaniu stwierdził, że nie wymagają one hospitalizacji. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji pracowników, którzy przy użyciu podręcznych gaśnic, narażając własne życie i zdrowie, podjęli działania gaśnicze przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych ograniczono możliwość rozwoju pożaru na pozostałą część hali. Dalsze działania strażaków polegały na całkowitym dogaszeniu pożaru, oddymieniu i przewietrzeniu obiektu oraz skontrolowaniu go przy użyciu miernika wielogazowego pod kątem występowania w nim gazów niebezpiecznych – zagrożenia nie stwierdzono. W wyniku zdarzenia spaleniu uległy maszyny produkcyjne oraz część surowców do produkcji oraz gotowych wyrobów. Udało się uratować pozostałą część obiektu. W działaniach gaśniczych trwających niespełna 2,5 godz. brały udział 4 zastępy i 11 ratowników PSP, 5 zastępów i 27 ratowników OSP, pogotowie ratunkowe i policja.

Od początku 2019 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1809 zdarzeń, w tym:

  • 575 pożarów;
  • 1095 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 139 alarmów fałszywych.
Print Friendly, PDF & Email