Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 13.07.2020 r. do 19.07.2020 r.

W dniach od 13.07.2020 r. do 19.07.2020 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 28 zdarzeń, w tym 7 pożarów, 19 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • 14.07.2020 r. po godz. 20.00 w miejscowości Dąbrowa (gm. Mrozy) doszło do pożaru murowanego budynku gospodarczego pokrytego eternitem. Jak się okazało później, budynek ten został częściowo zaadaptowany na mieszkalny. W trakcie dojazdu na miejsce służb, stanowisko kierowania otrzymało informację że w budynku może przebywać 1 osoba. Po przybyciu na miejsce, strażacy zabezpieczyli teren wokół budynku, odłączyli energię elektryczną i przystąpili do prowadzenia wewnętrznych działań gaśniczych z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń w celu wykluczenia możliwości przebywania w nich osób poszkodowanych. Niestety po kilku minutach odnaleziono w budynku zwłoki kobiety. Po ugaszeniu pożaru działania straży pożarnych ograniczyły się do zabezpieczenia czynności dochodzeniowych prowadzonych przez prokuraturę i policję. W wyniku pożaru spaleniu uległo pomieszczenie kuchenne wraz z wyposażeniem oraz część więźby dachowej. W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających ponad 4 godziny brały udział 3 zastępy i 8 ratowników PSP, 7 zastępów i 37 ratowników OSP, Grupa Operacyjna Komendanta Powiatowego PSP, prokuratura,  policja i pogotowie ratunkowe.
  • 17.07.2020 r. po godz.16.00 przy przystanku kolejowym „Nowe Dębe Wielkie” doszło do potrącenia mężczyzny przez pociąg osobowy. Po przybyciu na miejsce strażacy przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, odnalezieniu i zabezpieczeniu amputowanej ręki a następnie przekazaniu go przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Ze względu na obrażenia jakich doznał poszkodowany, na miejsce przybyło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w celu przetransportowania poszkodowanego do specjalistycznego szpitala. Dalsze działania strażaków ograniczyły się do zabezpieczenia czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję. W działaniach ratowniczych trwających prawie 2,5 godziny brał udział 1 zastęp i 6 ratowników PSP, 1 zastęp i 6 ratowników OSP,  policja, pogotowie ratunkowe, LPR oraz Służba Ochrony Kolei.

Od początku 2020 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1078 zdarzeń, w tym:

  • 335 pożarów;
  • 620 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 123 alarmy fałszywe.
Print Friendly, PDF & Email