Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 10.08.2020 r. do 16.08.2020 r.

W dniach od 10.08.2020 r. do 16.08.2020 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 55 zdarzeń, w tym 20 pożarów, 29 miejscowych zagrożeń i 6 alarmów fałszywych.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Po godzinie 19 dnia 10.08.2020 r. na ul. Kulaśnica w Latowiczu  doszło do pożaru murowanego budynku gospodarczego znajdującego się w polu kukurydzy. Po przybyciu na miejsce strażaków pożar był już w pełni rozwinięty, a płomienie wychodziły na dach. Działania utrudniała lokalizacja obiektu gdyż nie było do niego drogi dojazdowej. Po godzinnej akcji gaśniczej pożar udało się opanować i przystąpiono do jego dogaszania poprzez wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych w celu zlokalizowania i zlikwidowania zarzewi ognia. W wyniku pożaru spaleniu uległo wnętrze obiektu wraz ze składowanymi w nim płodami rolnymi oraz maszynami. Strażakom udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na pole kukurydzy. W działaniach gaśniczych trwających 5 godzin brał udział 1 zastęp i 5 ratowników PSP, 4 zastępy i 20 ratowników OSP oraz policja.
  • Zaraz po północy ok. godz.1:30 dnia 13.08.2020 r. na ul. Warszawskiej w Dębem Wielkim doszło do pożaru maszyny w hali produkcyjnej w której zachodził proces sortowania i suszenia warzyw. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnych okazało się że hala ma powierzchnię ok. 1000 m2 i panuję w niej duże zadymienie. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i otrzymaniu od właściciela informacji o odłączeniu od obiektu energii elektrycznej przystąpili do prowadzenia działań gaśniczych oraz na miejsce wezwane zostały dodatkowe siły w tym dwie drabiny pożarnicze w celu prowadzenia działań gaśniczych dachu obiektu. Po niespełna 1,5 godz. akcji pożar udało się opanować i przystąpiono do jego dogaszania, przeprowadzania prac rozbiórkowych konstrukcji i wyposażenia obiektu, jego oddymienia i przewietrzenia a na koniec sprawdzono za pomocą miernika czy nie znajdują się w nim niebezpieczne gazy – zagrożenia nie stwierdzono. W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 15 ton suszu natki pietruszki, kilkanaście maszyn produkcyjnych oraz część więźby dachowej hali. Strażakom udało się uratować sąsiednie zabudowania oraz kilkanaście maszyn produkcyjnych. W działaniach gaśniczych trwających ponad 6,5 godziny brało udział 7 zastępów i 16 ratowników PSP, 11 zastępów i 42 ratowników OSP, policja i Pogotowie Energetyczne.

Od początku 2020 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1280 zdarzeń, w tym:

  • 386 pożarów;
  • 750 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 144 alarmy fałszywe.
Print Friendly, PDF & Email