Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 05.10.2020 r. do 11.10.2020 r.

w dniach od 05.10.2020 r. do 11.10.2020 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 67 zdarzeń, w tym 3 pożary, 61 miejscowych zagrożeń i 3 alarmy fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Przed godz. 18 w dniu 06.10.2020 r na 229 kilometrze drogi krajowej nr 50 w okolicach miejscowości Rządza, doszło do czołowego zderzenia  samochodu osobowego marki Toyota Avensis z ciągnikiem siodłowym maki Volvo. Po przybyciu na miejsce strażaków okazało się, że w samochodzie osobowym uwięziona jest nieprzytomna kobieta kierująca pojazdem, kierowca samochodu ciężarowego opuścił go o własnych siłach i nie wymagał pomocy medycznej. Działania straży pożarnych polegały na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu narzędzi hydraulicznych w celu udzielenia jej pomocy medycznej. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lekarz stwierdził zgon kobiety. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję i prokuraturę, a po ich zakończeniu na usunięciu z jezdni skutków zdarzenia. W działaniach ratowniczych trwających 5 godzin. brał udział 1 zastęp i 6 ratowników PSP, 3 zastępy i 17 ratowników OSP, pogotowie ratunkowe, LPR i policja.
  • Po godz. 14 w dniu 11.10.2020 r. na ul. Gościnnej w Cygance doszło do pożaru poddasza murowanego budynku gospodarczego. Po przybyciu na miejsce strażaków okazało się że pożar jest w fazie rozwoju i obejmuje już całe poddasze na którym magazynowana jest słoma. Po niespełna 30 minutach akcji pożar udało się opanować i przystąpiono do jego likwidacji poprzez wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych konstrukcji dachu w celu dotarcia do zarzewi ognia, usunięciu z poddasza słomy oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną całego obiekty pod kątem występowania w nim ukrytych zarzewi ognia – zagrożenia nie stwierdzono. W działaniach gaśniczych trwających niespełna 3 godziny brał udział 1 zastęp i 4 ratowników PSP, 4 zastępy i 20 ratowników OSP oraz policja.

W wymienionym okresie strażacy 38 razy interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów – zalegających na szlakach komunikacyjnych konarów oraz całych drzew.

Od początku 2020 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1700zdarzeń, w tym:

  • 434 pożary;
  • 1089 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 177 alarmów fałszywych.
Print Friendly, PDF & Email