Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 16.11.2020 r. do 22.11.2020 r.

W dniach od 16.11.2020 r. do 22.11.2020 r. na terenie powiatu mińskiego miały miejsce  22 zdarzenia, w tym 5 pożarów, 16 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

BLACK THURSDAY

  • Po godz. 10:00 w dniu 19.11.2020 r. na 542 kilometrze drogi krajowej nr 2 w okolicach miejscowości Stare Groszki doszło do zderzenia samochodu dostawczego Renault z osobowym Fiat. W wyniku wypadku w samochodzie marki fiat zakleszczony został kierowca, któremu dzielona został pomoc przed przyjazdem służb ratowniczych przez osoby postronne. Po przybyciu na miejsce strażaków oraz Zespołu Ratownictwa Medycznego, przystąpiono do uwolnienia kierowcy z wraku przy użyciu narzędzi hydraulicznych, a następnie przetransportowaniu go do karetki gdzie udzielona została pomoc medyczna. Ze względu na obrażenia na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, któremu strażacy wyznaczyli i zabezpieczyli lądowisko. Niestety po niespełna godzinnej reanimacji lekarz stwierdził zgon 20 letniego kierowcy. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję i prokuraturę. W trakcie działań ruch na drodze krajowej był całkowicie zablokowany. W działaniach ratowniczych trwających prawie 4 godziny brały udział 2 zastępy i 6 ratowników PSP, 2 zastępy i 10 ratowników OSP, a także pogotowie ratunkowe, policja, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i prokuratura.
  • Kolejne tragiczne zdarzenie miało miejsce również 19.11.2020 r. tym razem o godz. 17:49 gdzie na 211 kilometrze drogi krajowej nr 50 w Zamieniu, doszło do karambolu w którym udział brało 8 pojazdów. Po przybyciu na miejsce strażaków stwierdzono, że zdarzenie ma charakter zdarzania masowego i siły ratownicze są nie wystarczające, dlatego zadysponowane zostały kolejne zastępy. Strażacy po rozpoznaniu stwierdzili, że w wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 13 osób w związku z czym strażacy wraz z koordynatorem medycznym z Zespołu Ratownictwa Medycznego przystąpili do przeprowadzenie segregacji osób poszkodowanych i udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przystąpiono do reanimacji kierowcy samochodu ciężarowego który znajdował się poza pojazdem – niestety lekarz stwierdził jego zgon. Równocześnie wykonywano dostęp przy użyciu narzędzi hydraulicznych do pasażera samochodu osobowego marki Audi i przekazaniu go do ZRM. Ponadto strażacy udzielili jeszcze 2 osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dla schronienia i obserwacji osób lekko rannych zadysponowano na miejsce pojazd typu bus oraz w celu pomocy w transporcie osób poszkodowanych karetkę z Grupy Medycznej jednostki OSP Ładzyń. Podsumowując w wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 13 osób z czego jedna poniosła śmierć na miejscu, a 6 zostało przetransportowanych do szpitali. Pozostałych 5 osób nie wymagało hospitalizacji. W sumie w działaniach ratowniczych trwających ponad 7 godzin brały udział 4 zastępy i 11 ratowników PSP oraz 5 zastępów i 26 ratowników OSP, 6 radiowozów policji, 4 karetki pogotowia oraz prokuratura.

Od początku 2020 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1857 zdarzeń, w tym:

  • 455 pożarów;
  • 1210 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 192 alarmy fałszywe.
Print Friendly, PDF & Email