Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 21.12.2020 r. do 31.12.2020 r.

W dniach od 21.12.2020 r. do 31.12.2020 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce  39 zdarzeń, w tym 7 pożarów, 29 miejscowych zagrożeń i 3 alarm fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • Po godzinie 16 w dniu 25.12.2020 r. na 230 kilometrze drogi krajowej nr 50 w okolicach miejscowości Ołdakowizna samochód osobowy marki Audi potrącił łosia w wyniku czego poszkodowany został kierowca pojazdu. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy i przekazaniu go przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który po jego zaopatrzeniu nie twierdził konieczności jego hospitalizacji. Padniętego łosia zepchnięto z jezdni i pobocza do pobliskiego rowu. W działaniach ratowniczych trwających 1,5 godziny brał udział 1 zastęp i 6 ratowników PSP, 2 zastępy i 12 ratowników OSP, a także policja i pogotowie ratunkowe.
  • Po godz. 23 w dniu 25.12.2020 r. w Mińsku Mazowieckim na ul. Jagiellońskiej doszło do pożaru murowanego budynku mieszkalnego. Po dojeździe na miejsce strażaków pożar był już w pełni rozwinięty i obejmował parter oraz pierwsze piętro budynku. Z informacji uzyskanych od sąsiadów w budynku nikt się nie znajdował. Po odłączeniu energii elektrycznej oraz zakręceniu głównego zaworu gazu ziemnego przystąpiono do prowadzenia działań gaśniczych związanych z ugaszeniem pożaru oraz ograniczeniem możliwości jego  rozprzestrzenienia się na sąsiednie zabudowania. Po 40 minutach akcji pożar udało się opanować i przystąpiono do jego dogaszania. W trakcie prowadzenia działań strażacy udzieli kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom które zostały poszkodowane w związku ze zdarzeniem a następnie przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego, które przetransportowały ich do szpitala. Przystąpiono do przeprowadzania niezbędnych prac rozbiórkowych elementów wyposażenia oraz konstrukcji budynku w celu dotarcia do zarzewi ognia. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono cały budynek przy użyciu miernika wielogazowego pod kątem występowania w nim gazów niebezpiecznych oraz kamerą termowizyjną w celu lokalizacji ukrytych zarzewi ognia. Zagrożenia nie stwierdzono. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległy pomieszczenia na parterze oraz 1 piętrze budynku wraz z wyposażeniem. Uratowano pozostałą cześć obiektu oraz sąsiednie zabudowania. W działaniach gaśniczych trwających 3 godziny brały udział 4 zastępy i 11 ratowników PSP, 3 zastępy i 15 ratowników OSP, pogotowie ratunkowe, policja, pogotowie gazowe oraz pogotowie energetyczne.

W 2020 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 2012 zdarzeń, w tym:

  • 487 pożarów;
  • 1321 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 204 alarmy fałszywe.
Print Friendly, PDF & Email